Jaapan on maa, mis pärast Meiji Restorationi algust 9. sajandi lõpu poole alustas uutmist ehk siis vanade, iganenud traditsioonide väljajuurimist ning uue, läänelikuma elustandardi sisseviimist. Praegu on see maa kui võtta arvesse igasugu tehnikavidinate olemasolu rohkem läänelik kui nn. lääs ise ongi. Siiski võib leida siit huvitavaid „leide“, mis meie jaoks teisiti või siis paremini on ning... mis on ka sarnane.
Alljärgnevalt toongi need kildudena välja.
Taksod.
Taksod on enamamasti custom-built Toyota Crownid või siis siis Nissanid, mõlemad margid näevad välja identsed. Takso näeb ise välja kui vana kandiline Volvo, kuid kui nahktooli istud, siis pole vist pehmemat istet välja mõeldud. Isted on kaetud valge pitsiga nii, et ka kliendilt eeldatakse samasugu puhtust nagu taksojuhilt.Taksojuhid on eranditult lipsustatud ning kannavad valgeid kindaid sõidu ajal. Tagumise ukse kinni ja lahtivõtmine on ka juhi ülesanne, seda aga mitte autost väljumise, vaid selle töö teeb ära istme kõrval asuv kang!
Jaapani takso+ taksojuhid
pitsilised istmed
Kummardamine.
Algselt oli see veidi veider kui võõrad inimesed su poole vaadates kallutavad pea austusavalduseks allapoole, kuid nüüd on ma vaatan ise ka, et see on mulle külge hakanud. Nii et kui tagasi olen ja kummardan imelikult, siis teate, et see on jaapanist külge jäänud.
Jaapani stiilis hotellituba.
Liikusime mõned päevad tagasi Kagoshimast ära Nagasaki prefektuuri, imeväiksele saarele. Siin linnakeses on ainult üks hotell ning see on üsna täis nüüd tänu meie „delektatsioonile“. Kuna aga ka enne oli siin külalisi, siis osad meist peavad magama nn. Jaapani stiilis hotellitoas. Tuba ise on siis selline. Keskel on laud, kust saab siis rohelist teed nagu eeldada võite. Elamine siin on nagu ühikas, 5 inimest toas ning selleks, et privaatsust saada tuleb ette tõmmata selline liikuv sein, mis on pildil vasakul on teleka juures. WC pott.
See on üks mu suuremaid üllatusi, millega siin kokku puutunud olen. Vetsupoti kaas on kütega . Mõnus. Lisaks on kaane kõrval veel hunnik nuppe ning vetsupoti kasutamsie instruktsioon! Ei viistinud mina seda muidugi lugeda ning hakkasin kaootiliselt neid nuppe vajutama. Miski mootor läks tööle ning natukese aja pärast hakkas kahe kannika vahel kole kõdi pihta. Nimelt hakkas tööle siis Wcpoti dušš, mis võimaldab siis neil kes s..ta paberiga puhastust ära ei taha teha, teha seda siis pisikese vee surve abil. Minul tuli ikka paberid kasutada, kuna see juga suundus rohkem munade kui õige augu poole. Õnneks leidsin kiiresti nupu „stopp“ ning veejuga lõppes. Kuna kiiret polnud, siis uurisin seda ilmaimet veidi. Veesurvet sai siin reguleerida ning ma olin selle just keeranud kõike kõrgema astme peale, mistõttu sain aru milleks see kõdi nii suur oli. Samuti sai veejuga liigutada edasi-tagasi. Muidugi olin ma liigutanud joa „objektist“ täiesti eemale, seepärast see oma funktsiooni eesmärgi päraselt ei täitnudki. Katse 2 oli aga edukas, surve piisavalt madal ning sihik ka paika timmitud ning täitsa mõnus oli. Veel avastasin, et naistele on kohe eraldi nupp, mis õige koha puhtuse eest hoolt kannab. Ausõna ma olin meeste vetsus allolevate piltide tegemise aegu. Hiljem nüüd kui olen erinevates hotellides olnud on pilt ikka sama ja samad nupud.
Tehnikavidinad.
Kuulsin varem, et Jaapani pidi kuulus olema igasugu tehnikavidinate poolest ning need pidid siin nii odavad olema. Kuna meie GSM võrgus telefonid, siin ei tööta (siin ainult 3G), siis läksime poodi, et osta uued. Üllatus oli aga suur, sest mobiiile siin ei müüdagi välismaalasele kui oled jaapanis alla 3 kuu ning olgem ausad poleks ka eriti kasu sellest, sest ühti ingliskeelse menüüga telefoni me siit leida ei suutnud.
Kuna unustasin oma mp3 mängija koju, siis vaatasin, et äkki ostakse selle uue. Walkmanid olid täitsa odavad, kuid jälle ainult jaapanikeelse menüüga. Õnneks leidsin sellise millel ekraani ei olnud ning ka minule üllatuseks juhet. Vau, sellist pole ma enne näinud, seega sporditegemiseks peaks see väga hea olema. Seega kellel vaja cooli gadgetid osta, siis siin on üks. http://www.sony.jp/walkman/lineup/w_series/
Rahva homogeensusest.
Seda asja nagu muus maailmas, et igal poole arenenud riikides on hästi palju sisserännanuid siin ma ei näe. Olgem ausad, ega ma suurt vahet hiinlasel, korealasel või jaapanlasel ka ei teeks. Aga indialasi või kagu-aasia tulnukaid siin igatahes ei silma. Lääne inimest olen siin vaid korra kohanud ning sama lugu ka neegriga. Väidetavalt üheks põhjuseks jaapani nii kõrgele robootika arengule oligi see, et sama ajal kui Lääne-Euroopa ja USA lasid sisserändanuid odavat mehaalinist tööd tegema, pidi Jaapan selleks et konkurentsivõimeline olla arendama automaatikat, mis siis selle mehaanilise töö ära teeks. Inimene ju teadupärast eksib, kuid robot teeb vaid seda, mis sa tal käsid teha, ei tea kas see ongi ka üks põhjustest, miks jaapani nii kõrge kvaliteediga maa on.
Suitsetamisest.
Sellist asja nagu meil, et baaris või söögikohas suitsetada ei tohi, siin ei ole. Kõik suitsetavad kõikjal. Õnneks on siin ventilatsiooni nii hea, et suitsuhais ära ei tapa päris.
Samuti on suitsud suhteliselt samas hinnas kui meil... , kuid Jaapanis on palgad ikka veits kõrgemad. Kui ütlesin neile ilmselt on teie suure suitsetamise põhjus see, et sigarettid teil nii odavad on, siis sain vastuseks, et varem olid need veel odavamad olnud ning viimasel aastal olevat suitsuhinnad kahekordistunud.
Aga siin on veel üks ime , mis ma Jaapanist olen leidnud- elektrooniline suits. Pooljuhusilikult sattusin elektroonika poes selle peale. Kuidas seel töötab pole aimugi. Aga mägist sain nii palju aru, et ei haisu, ei tuld.
Voolust.
Võrgupinge on 100 V, seega universaaladapterist suuremate seadmete puhul ei piisa. Küll saab laetud oma läpakad-kaamerad, aga see on ka kõik. Jalutades tänaval ning pead tõstes on see jutmeid risti-rästi täis. Ju siis ma tehnilise areguga energiavajadus kogu aeg tõusis ning kui vaadati, et voolu vähe on tõmmati aga uus juhe. Kuna võrgupinge on vaid 100 V, siis voolud, mis juhed läbivad on mitu korda suuremad ning nõuavad suuremat ristlõiget, seega igasugu seadmetel on taga üsna paksud juhtmed.
Tänavad on vähemalt siin, kus mina olen öösiti olen pimedad. Sellist priiskamist nagu meil, et valgust kui palju, ei ole. Ma ei oska öelda, kas põhjuseks on oluliselt vähem saadaolevat elektrit, seoses Fukushima jaama õnnetusega või siis ongi nad nii säästlikud, et ei raatsi tänavavalgustusele kulutada.
Potipõllundus
Igasugune potipõllundus on väga populaarne, iseg kui maja juures on paar m2 vaba pinda, siis see on kindlasti üles songitud ning sibulad lilled võimuu selline sinna istutatud. Ei tea kas jaapanlased käituvad hiinlaste vanasõna järgi, et kui tahad päev
õnnelik olla joo end purju, kui tahad aasta õnnelik olla võta naine, kui tahad eluaeg õnnelik olla kasvata lilli. Poed.
Poes kauba eest tasudes müüja kogu aeg räägib nii nagu eeldaks, et ma saan kõigest aru. rääkida kogu aeg . Mõni kord ostma asudes ütlen Konnichiwa, o genki tes ka ?, selle peale hakkab tulema selline vadin millest ma miskit aru ei saa.
Aga miskit vahet pole, oled sa poes Austraalias, Soomes, Eestis või ... Jaapanis. Kaupa on kõik letid lookas täis.
Autod.
Autod on kõik nii väikesed kui võimalik, kuna riigil maavarad puuduvad, siis valitsus soodustab väikeste autode kasutamist. Kõige populaarsem auto tundub olevat Daihatsu. Meil populaarset Subarut ja Mazdat näeb väga vähe.
Steriilsusest.
Üks päev käisin söögikohas, kuna ilm väljas on vihmane ja niiske siis maha istudes aevastasin 4 korda nagu sel puhul mul tavaks on. Kõrvalraua vanemad prouad panid seda kohe tähele ning andsid mulle paki taskurätte. Küllap arvasid, et ma olen miski seagripi maaletooja. Nimelt siinmaal kantakse kõikvõimalikel juhtudel, kui sul miskit viga on näomaski, aga mina valge inimese kombel seda muidugi ei teinud. Igatahes kui ära hakkasin tulema, siis pakkusin neile salvetkasid tagasi millest muidugi nad loobusid, küllap arvasid, et tahan neile viirusi levitada kui nad seda pakki uuesti katsuvad.
Järgmises osa on viimane sarjast Jaapan ning siis teemaks töö.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar